Obsah
Historie Novoveského hřebenu a rozhledny Nisanka
Hřbet na severní straně Nové Vsi nad Nisou odnepaměti protínala stará vozová cesta, vedoucí tudy od Jablonce a Mšena na Smržovku. Vznikla dávno, zachycují ji i stará vojenská zakreslení. V sedle pod Novoveským vrchem poblíž křižovatky cest na hranici rolí, patřících k usedlostem č. 89 a č. 92, stála až do roku 1907 prastará lípa, na níž visela olejomalba sv. Archanděla Michaela, patrona smržovského farního kostela. Podle obrázku byla hřebenová cesta novoveskými nazývána „Michaelova cesta“ (Michaeli-Weg). Přes hřbet přebíhaly pouze pravidelné pruhy zemědělské půdy, přináležející ke starým novoveským usedlostem. Až v roce 1924 vystavěl na pustém návrší zemědělec Anton Ulbrich dům č. 333, který následně odprodal Johanovi a Charlottě Buchbergerovým. Ti v novostavbě zřídili výletní hostinec s názvem „Buchbergerova chata“ (Buchberger-Baude). V roce 1927 se změnili majitelé a hostinec koupil Josef Leder. Hostinci dal nové jméno „Jizerská bouda“ (Isergebirgsbaude). V roce 1935 boudu získali Otto a Hilda Friedrichovi a ti ji pod stejným názvem provozovali až do roku 1941. Od poloviny 20. let byla Jizerská bouda nedílnou součástí oblíbené výletní trasy „Novoveský hřeben“ (Neudorfer Kamm), vedoucí od Jablonce přes chatu na Kynastu kolem Jizerské boudy ke „Třem lipám“ a dál na Smržovku. Atraktivitu trasy zvýšil novoveským okrašlovacím spolkem zpřístupněný pramen Nisy (1930). Jizerská bouda hostila návštěvníky pravidelných společenských akcí, turisty, v zimě lyžaře.
Pokus obnovit zde po 2. světové válce provoz znemožnily únorové události roku 1948. Objekt byl následně využíván pouze k podnikové rekreaci.
Od května 2000 je tady v provozu po mnoha desetiletích příjemná výletní restaurace s ubytováním – dnešní penzion Jizerka.
V roce 2003 se podařilo skloubit záměr operátora firmy T-Mobile Czech Republic, a. s., vystavět v místě telekomunikační převaděč s vizí obce realizovat na Novoveském vrchu stavbu rozhledny. Firma T-Mobile Czech Republic, a. s., s projekční a stavební firmou Real-Invest započali s přípravou dokumentace, v květnu 2004 byla vybrána ze dvou návrhů ing. arch. Ivana Vorla varianta rozhledny s otevřeným spirálovým schodištěm, v říjnu 2005 bylo získáno stavební povolení a následně se rozběhly stavební práce. Nosnou část věže tvoří montovaný trubkový stožár o průměru v patě 2,4 m, dolní zděná část skrývá mimo jiné technické zázemí a má kamenný obklad. Kolaudace věže proběhla v září 2006. Rozhledna získala název „Nisanka“ podle nedalekého pramene řeky Nisy, název navrhla sl. Michaela Berková ze Smržovky, jeho zpodobnění na rozhledně provedla Kovovýroba Lubas z Nové Vsi nad Nisou. Slavnostní otevření rozhledny se uskutečnilo 5. 5. 2007.
Rozhledna se nachází v 676 m n. m, vyhlídkový ochoz v 700 m n. m, celková výška věže i s anténním nosičem je 35 m (Log: N 50 43 53 E 15 12 57).
Přejeme Vám průzračně čistý obzor.
-jas-